Jak ważna jest systematyczna kontrola jamy ustnej?

Jak ważna jest systematyczna kontrola jamy ustnej?

Ocena: 0.00
Dodano:

Zdarza się, że ból zęba pojawia się nagle, lecz jest bardzo intensywny. Takiej sytuacji można łatwo uniknąć, jeśli regularnie będziemy chodzić do stomatologa. Jest to profilaktyka, która bardzo się opłaca. Nie musisz martwić się o nagłe sytuacje, ponieważ każdy problem zostanie wykryty jeszcze zanim pojawi się ból. To oszczędność czasu i pieniędzy, a co ważniejsze także wszelkich nerwów i bólu.

Przegląd jamy ustnej – jak często je wykonywać? 

Raz na pół roku zaleca się dokonanie przeglądu jamy ustnej – typowego oraz najbardziej zasadniczego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swojego uzębienia. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tego zalecenia, co skutkuje w wielu przypadkach istotnymi problemami w leczeniu. Z tej przyczyny tak istotne jest, by pilnować terminów kontroli oraz nie czekać na sytuację, kiedy z bólu nie jesteśmy w stanie funkcjonować.

Kontrola co pół roku pozwoli na ujawnienie ewentualnych ubytków, zmian i problemów na wczesnym etapie, co umożliwi dentyście na szybką reakcję i nie odczujemy naszej diagnozy tak, jak w obrębie jamy ustnej, jak również w kieszeni. Kiedy będziemy zwlekać, nasze leczenie może nie zakończyć się na jednej lub dwóch wizytach u dentysty, a co za tym idzie – poniesiemy także mniejsze koszty.

Standardowy przegląd stomatologiczny – kiedy warto je wykonać? 

Czym jest standardowy przegląd w gabinecie stomatologicznym? Z początku niezbędna jest rozmowa z pacjentem, dentyście niezbędny pozostaje rzeczowy opis sposobu pielęgnacji zębów, w celu potencjalnej korekty naszych przyzwyczajeń oraz podpowiedzenia, co możemy stosować, by uniknąć konkretnego kłopotu.

Jest to dobry moment, by nadmienić dentyście o naszych bólach i dolegliwościach występujących w konkretnych momentach, np. wrażliwość na zimno. Następnie dentysta bada nasz stan uzębienia, szkliwa, ogląda stan dziąseł, zwraca uwagę czy nie występują afty, pleśniawki w jamie ustnej, bada także stan osadzania się kamienia i płytki nazębnej. Gdy dentysta zaznajomi się już naszymi problemami, może określoną zmianę w uzębieniu zakwalifikować do leczenia.

Jeśli stan naszej jamy ustnej jest bez zarzutu bądź występują tylko drobne wątpliwości co do właściwej pielęgnacji zębów, dentysta pomoże nam dobrać odpowiedni typ pasty, szczoteczki do zębów czy rodzaj nici dentystycznej do odpowiedniej higieny. W niektórych przypadkach dentysta może przekazać nasz kłopot do innego specjalisty, np. ortodonty lub chirurga zębowego (np. w celu usunięcia problematycznego zęba).

Zdjęcie rtg zęba – kiedy je zrobić? 

W problemowych przypadkach potrzebnym jest dokonanie precyzyjnego obrazu – zdjęcia rentgenowskiego, by konkretniej zobaczyć, jak wygląda układ kostny i jak jest umiejscowiony problematyczny ząb, albowiem nie wszystkie zmiany będą dostrzegalne w zwykłym badaniu na fotelu stomatologicznym. Tego typu badanie pozwala na ewentualne zlecenie leczenia kanałowego czy też leczenia w kierunku konstruowania protezy zębowej.

W wypadku skierowania nas do ortodonty konieczne jest wykonanie zdjęcia całego zgryzu (musi być dostrzegalny górny oraz dolny łuk zębowy, zatoki szczękowe oraz stawy żuchwowo-skroniowe) – jest to tzw. zdjęcie pantomograficzne. Tego typu zdjęcie jest również nieodzowne przy planowanym zabiegu ekstrakcji przez chirurga zębowego. Ponadto, dentysta może wykonać rutynowe usługi takie jak piaskowanie, polerowanie, odkamienianie, fluoryzację lub wybielanie zębów.

Jak często wykonywać przegląd stomatologiczny u dzieci i kobiet w ciąży? 

Przede wszystkim istotne jest pilnowanie terminów przeglądów jamy ustnej w przypadku dzieci i kobiet w ciąży. Jeśli chodzi o małoletnich, pierwsza wizyta kontrolna nie powinna odbyć się później, aniżeli do ukończenia drugiego roku życia dziecka. Tego typu wizyty powinny odbywać się co 3 miesiące, ze względu na zęby mleczne i możliwość pojawiania się na nich próchnicy już na wczesnym etapie.

Jeśli mowa o kobietach w ciąży, wiele zabiegów nie jest dozwolonych szczególnie w pierwszym trymestrze. Najlepszą sytuacją byłoby zajście w ciążę z całkowicie zdrowym uzębieniem, jednak nie zawsze jest to możliwe. Należy pamiętać, że kontrole i konsultacje ze stomatologiem są najważniejsze, dla utrzymania jak najlepszego stanu uzębienia. Niektóre zabiegi należy przenieść na czas późniejszy, na przykład drugi trymestr ciąży.

Oceń artykuł
Inne artykuły autora
Komentarze

Wizyty u dentysty są tak samo ważne jak i drogie...

0 0
Data dodania:
Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Zdrowie i odżywianie
Truskawka — wartości odżywcze!
Data dodania:
0.00
0
Problemy ze snem – jak pokonać bezsenność?
Data dodania:
0.00
0
Kiedy odwiedzić chirurga onkologa?
Data dodania:
0.00
0
Zdarza się, że ból zęba pojawia się nagle, lecz jest bardzo intensywny. Takiej sytuacji można łatwo uniknąć, jeśli regularnie będziemy chodzić do stomatologa. Jest to profilaktyka, która bardzo się opłaca. Nie musisz martwić się o nagłe sytuacje, ponieważ każdy problem zostanie wykryty jeszcze zanim pojawi się ból. To oszczędność czasu i pieniędzy, a co ważniejsze także wszelkich nerwów i bólu.Przegląd jamy ustnej – jak często je wykonywać? Raz na pół roku zaleca się dokonanie przeglądu jamy ustnej – typowego oraz najbardziej zasadniczego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swojego uzębienia. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tego zalecenia, co skutkuje w wielu przypadkach istotnymi problemami w leczeniu. Z tej przyczyny tak istotne jest, by pilnować terminów kontroli oraz nie czekać na sytuację, kiedy z bólu nie jesteśmy w stanie funkcjonować.Kontrola co pół roku pozwoli na ujawnienie ewentualn...