Kiedy odwiedzić chirurga onkologa?

Kiedy odwiedzić chirurga onkologa?

Ocena: 0.00
Dodano:

Czy miałeś kiedykolwiek styczność z lekarzem onkologiem? Czy widziałeś, jak angażuje się w swoją pracę, ratując życie ludziom? Jeśli nie, to zapoznaj się z tym tematem. Zobacz, jak chirurg onkolog walczy o każdą zdrową komórkę organizmu człowieka. Nie jest to łatwy zawód, bo i czasami wybory odnośnie do zdrowia pacjenta nie są łatwe. Jednakże bez specjalistów w tej profesji nie mielibyśmy szansy na dłuższe życie.

Gdzie znajdę dobrego chirurga onkologa?

Chirurgia onkologiczna to dotychczas najskuteczniejsza metoda w walce z nowotworami. Nie da się ukryć, że jest to metoda inwazyjna i w wielu przypadkach ekstremalna. Częstokroć wiąże się z nieodwracalnymi zmianami, mowa o ubytkach na ciele, których nie da się odratować. Jednakże ponad 60% chorób nowotworowych daje się przemóc przy zastosowaniu właśnie chirurgii onkologicznej.

Mimo stosunkowo dużej skuteczności nie jest to pierwszy wybór przy leczeniu chorób nowotworowych. Niekiedy wystarczy tylko mała interwencja chirurga, w celu wzięcia wycinka zmiany skórnej. Stosuje się również zabiegi łagodzące, inaczej paliatywne. Dochodzi do tego w ekstremalnie ciężkich przypadkach, gdy choroba nowotworowa jest na tyle zaawansowana, że nie da się ochronić pacjenta. Zabieg ma na celu poprawić wygodę w ciężkim okresie.

Stopniowy i systematyczny rozwój medycyny daje lekarzom coraz to nowe możliwości do walki o ludzkie życie albo zdrowie. Dzięki temu możliwości, jakie może zastosować chirurg, znacząco się poprawiły. Jest to szczególnie istotne przy nadzwyczaj trudnych i skomplikowanych operacjach, powiązanych z dużą utratą krwi. Operacje stały się bardziej kontrolowane i skutkowały coraz bardziej pozytywnymi wynikami.

Dzięki poznawaniu i użyciu metod odtwórczych i metod rekonstrukcji powstały szanse na kształtowanie coraz lepszych protez kostnych czy naczyniowych. Protez, gdzie uzupełnia się niedobory tkanek, dzięki temu chirurgia już nie kojarzy się ze skrajnością – amputacją.

Na czym polega leczenie w chirurgii onkologicznej?

Dawniej pośród chorych panowało przekonanie, że wycinanie zmian nowotworowych jest zagrażające, ponieważ cięcie guza stopniowo wywoływało jego odrastanie. Wiedza medyczna nie była do tej pory w tej kwestii wystarczająco rozwinięta, stąd pozbywano się jedynie widocznej zmiany. Obecnie wycina się guz wraz z całą otoczką zdrowych tkanek, to podstawowa różnica rzutująca na sukces operacji chirurgicznych.

Niezwykle istotne jest szybkie reagowanie oraz podjęcie działań chirurgicznych w przypadku choroby nowotworowej. Właściwe monitorowanie i podjęcie leczenia we właściwym momencie, może ochronić chorego od śmierci. Nie można dopuścić do leczenia zachowawczego i bezczynnie odsyłać chorego od szpitala do szpitala. Osoby chore także nie powinny lekceważyć ani odwlekać konieczności leczenia. Im wcześniej fachowcy zajmą się nowotworem, tym więcej szans zyskuje chory.

Chirurg onkolog identyfikuje nowotwór na bazie badania histopatologicznego – próbki chorych tkanek bądź na podstawie oceny cytologicznej badanych komórek. Wykonywane są operacje służące stosownej diagnozie oraz rozpoznaniu – laparotomie. Wykorzystywana jest dodatkowo biopsja celowana, wykonana przy użyciu aparatu USG albo TK. Zmiany łatwo dostępne (np. na skórze) są wycinane i wówczas poddawane badaniu. Ze zmian trochę większych oraz bardziej schowanych są pobierane wycinki guza.

Bywa, że komórki nowotworowe występują także poza obszarem guza. Wówczas chirurg onkolog powinien wdrożyć immunoterapię bądź chemioterapię. Dochodzi do tego, kiedy zarażone miejsca znajdują się już poza działaniem lekarza i konieczne jest zastosowanie innych, mniej agresywnych środków.

Badania wykonywane przez onkologa

Lekarz onkolog często zmaga się ze skrajnymi odmianami choroby nowotworowej. Potrzebuje dużo sił, żeby móc sprostać temu zadaniu psychicznie i fizycznie. Jego odporność musi być na wysokim poziomie, aby samemu nie popaść w problemy zdrowotne, a jednocześnie pomagać pacjentom w tym ciężkim dla nich czasie. Bierze na siebie wielki ciężar, który może bardzo obciążyć jego organizm. Takie są trudy tego zawodu i student decydujący się na ten kierunek musi się z tym liczyć.

Oceń artykuł
Inne artykuły autora
Kiedy odwiedzić chirurga onkologa?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Zdrowie i odżywianie
Problemy ze snem – jak pokonać bezsenność?
Data dodania:
0.00
0
Truskawka — wartości odżywcze!
Data dodania:
0.00
0