Co powinieneś wiedzieć o kupnie domu?

Co powinieneś wiedzieć o kupnie domu?

Ocena: 0.00
Kategoria:Nieruchomości
Dodano:

Kupno domu jest niejednokrotnie męczącym i czasochłonnym procesem. W wielu przypadkach trzeba zaciągnąć dodatkowy kredyt, a to oznacza, że będziemy spłacać raty przez połowę swojego życia. Do tego dochodzą pozostałe koszty, związane z notariuszem, remontem itd. W związku z tym dobrze, jeśli nie podejmujemy decyzji pochopnie, lecz dokładnie analizujemy poszczególne kwestie. Jakie to kwestie? Zapraszamy do dalszej części artykułu!

Jaki jest status prawny nieruchomości, którą chcesz zakupić?

Pierwsza i bardzo ważna rzecz – zawsze sprawdzaj stan prawny nieruchomości! Dzięki temu zdobędziesz pełne przekonanie, że dom sprzedawany jest legalnie i np. nie zostanie ukryta współwłasność kogoś z rodziny sprzedającego. O ile cokolwiek wyda Ci się podejrzane, to skonsultuj to z ekspertami. Możesz też skorzystać z usług dobrze ocenianego i sprawdzonego biura nieruchomości, wówczas transakcja będzie o wiele bezpieczniejsza.

Zastanów się nad pobliską infrastrukturą domu, który zamierzasz kupić!

W większości wypadków nabywa się jeden dom w ciągu całego życia, w związku z tym konieczne jest dłuższe zastanowienie się nad wyborem i wybiegnięcie nieco w przyszłość. Dlaczego? O ile dom ma nam służyć przez resztę życia, należałoby przemyśleć jego lokalizację, czy zawsze będzie dla nas dogodna, jak również zastanowić się, czy dom będzie dla nas praktyczny na starość. Jeśli przewidujesz powiększyć rodzinę, to również trzeba mieć to na uwadze przy planowaniu rozmieszczenia pomieszczeń. Z myślą o dzieciach, możesz dodatkowo sprawdzić rozmaite opcje dostępu do większego miasta czy rozlokowania sklepów i punktów usługowych. Pamiętaj, że interesująca cena domu najczęściej jest związana z pewnymi niedogodnościami, np. w okolicy przewidywana jest budowa drogi szybkiego ruchu, co automatycznie będzie łączyło się z natężonym hałasem. Zwróć również uwagę, w jakiej odległości jest sklep spożywczy, ponieważ dla niektórych kilkudziesięciominutowa wycieczka po zakupy może być dużym problemem. W dzisiejszych czasach obecność chociażby skromnego sklepu spożywczego w danej miejscowości jest już podstawą, ale jeżeli nie wyobrażasz sobie świtu bez świeżych bułek – należałoby się upewnić w tej kwestii.

Stan techniczny domu, który chcesz nabyć, jest bardzo ważny!

Rzetelnie obejrzyj, w jakim stanie znajduje się nieruchomość. Czy dom nie ma grzyba na ścianach? Czy wszystkie instalacje działają? Czy na dachu nie brakuje dachówek? Oczywiście z wieloma awariami i kłopotami możesz sobie poradzić, a dom wyremontujesz zgodnie ze swoim gustem, jednak wszelkie znalezione wady są też przesłanką do negocjacji ceny. Możesz od razu zaplanować dodatkowe koszty, które przyjdzie Ci pokryć, aby zamieszkanie w domu było możliwe.

W miarę możliwości sprawdź sąsiadów!

Wiele osób pewnie nie weźmie tego pod uwagę, ale powinno się trochę rozeznać w okolicy. Poznaj sąsiadów oraz sprawdź, czy w pobliżu nie będziesz mieć towarzystwa, które będzie ciężkie do zaakceptowania. Konflikty sąsiedzkie są niestety nadzwyczaj częste. Jeśli spostrzeżesz, że coś Cię może denerwować już na samym początku, to może wskazane jest rozważyć jednak rezygnację z zakupu domu w tej okolicy. Na przykład uporczywe wzywanie policji z powodu zakłócania ciszy nie będzie dla nikogo przyjemne, a cała sprawa może się nawet skończyć w sądzie. Ponadto mieszkanie obok osób, których się nie znosi, stanie się prawdziwą katorgą po pewnym czasie.

Pisemna umowa to podstawa!

Jeżeli już wybrałeś dom, który Ci się bardzo podoba, a okolica i sąsiedzi są w porządku, to jest jeszcze jedna rzecz, o której warto pamiętać. W momencie, kiedy dochodzi do sfinalizowania formalności i dokończenia transakcji, to warto podpisać jeszcze jedną umowę, a mianowicie umowę na wyposażenie. Często jest tak, że poprzedni właściciel postanawia zostawić część mebli i sprzętów dla kupującego, jednak bez spisanej umowy, może się rozmyślić i w każdej chwili zabrać wszystko!

Oceń artykuł
Inne artykuły autora
Co powinieneś wiedzieć o kupnie domu?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Nieruchomości

Brak artykułów